Produkt dnia
AGRISAN 30 kg - sucha dezynfekcja
AGRISAN 30 kg - sucha dezynfekcja
120,00 zł
szt.

Dozownik GATOR-XL

Dostępność: produkt dostępny
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 1 390,00 zł 1390.00
ilość
-
+
szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Gator
Kod produktu: B9C8-3950E

Do darmowej dostawy pozostało:

200 zł

Opis

 

Napędzany wodą dozownik leków, chemii i nawozów

 • Niezawodna konstrukcja
 • Modularna budowa
 • Dozowanie w stosunku
  1:100 lub 1:50
 • Idealny dla hodowli zwierząt,
  uprawy roślin i przemysłu

           

 

HODOWLA ZWIERZĄT - Podawanie leków, dezynfekcja i zakwaszanie wody

UPRAWA ROŚLIN - Podawanie nawozów, pestycydów i innych nawet agresywnych chemikaliów (np. pieczarkarnie)

PRZEMYSŁ I DOM - Zmiękczanie wody, podawanie wszelkich substancji chemicznych, czyszczących i myjących do wody, chlorowanie wody w basenach, uzdatnianie    

 

ZALETY DOZOWNIKA GATOR-XL

 • Bardzo mocna konstrukcja z elastomerów sprawie, że GATOR-XL jest praktycznie niezniszczalny
 • Wytrzymuje ciśnienie w instalacji wodnej do 8 barów
 • Chemikalia nie przechodzą przez silnik wodny lecz kierowane są do strumienia wody opuszczającej pompę – eliminuje to potrzebę montowania wielu jednostek pompujących dla różnych substancji, oraz umożliwia podawanie wyjątkowo agresywnych związków chemicznych bez obawy uszkodzenia pompy
 • Długi ruch tłoka części dozującej zwiększa jej żywotność i dokładność dozowania
 • Modularna budowa ułatwia serwisowanie urządzenia i wymianę zużytych podzespołów (szybka i tania wymiana zużytych elementów - np. tłoczka, cylinderka, zaworu zwrotnego)
 • Nie posiada regulacji ilości wtryskiwanego preparatu, zasysa 10 lub 20 ml roztworu na każdy litr przepływającej wody. Regulowanie stężenia preparatu w wodzie poprzez odpowiednie rozcieńczenie zasysanego roztworu co zmniejsza ryzyko przedawkowania leku
 • Niska cena w porównaniu do urządzeń konkurencyjnych analogicznej klasy
   

 

ZASADA DZIAŁANIA I DANE TECHNICZNE

Przepływająca przez dozownik woda napędza duży wewnętrzny tłok, jest to tzw. silnik wodny. Duży tłok połączony jest poprzez plastikowy pręt z małym tłoczkiem, 100x lub 50x mniejszym, który pracuje w tzw. pompie chemicznej, odpowiedzialnej za zasysanie koncentratu i dzięki obejściu (bypass) pobierany koncentrat wstrzykiwany jest do strumienia wody opuszczającego już dozownik.

Obydwa tłoki pracują z taką samą szybkością i dlatego zawsze, proporcjonalnie do ilości przepływającej wody pobierany jest koncentrat. Dzięki temu w wodzie opuszczającej dozownik zawsze jest takie samo stężenie pobieranego płynu. 1/100 (1%) gdy końcówka pompy chemicznej ma tłoczek o powierzchni 100 razy mniejszej niż powierzchnia tłoka pompy wodnej lub 1/50 (2%) 50 razy mniejszy. W pierwszym przypadku na 100 l wody przepływającej przed dozownik pobierany jest 1 litr koncentratu, a w drugim 2 litry.

Dzięki takiemu, opatentowanemu, rozwiązaniu technicznemu dozowanie jest bardzo dokładne. Wybór reżimu 1/100 lub 1/50 wiąże się z całkowitą zmianą końcówki pompy chemicznej, w związku z tym prawie nie możliwa jest pomyłka w dozowaniu leku co może się zdarzyć w przypadku konkurencyjnych urządzeń, gdy błędne przekręcenie pokrętła na dozowniku może skutkować o rząd mniejszym pobieraniem zadawanego leku.

Waga: 2,5 kg (netto), 3,4 kg (brutto)
Max ciśnienie robocze: 8 bar
Min ciśnienie robocze: 0,2 bar
Max przepływ wody: 2300l/godz.
Min przepływ wody; 7,5 l/godz.
Dozowanie koncentratu 1% lub 2% 

GATOR-XL sprzedawany jest wraz z kompletem regeneracyjnym:z całą końcówką pompy chemicznej, opaskami napinającymi,zestawem oringów na pręt łączący, sitkiem filtrującym i zapasem silikonu do smarowania oringów narażonych na chemikalia.

 

 

 

 

ZASADY PODAWANIA LEKÓW

 

Ogólne zasady podawania leków do linii wodnej przy pomocy Dozownika GATOR–XL prod. USA - stałe dozowanie płynu roboczego - 1 % lub 2%

 

Podawanie leków zwierzętom bezpośrednio do linii wodnej poprzez rolniczy dozownik GATOR–XL jest proste i bardziej efektywne niż podawanie leków z paszą. Dozownik GATOR–XL wpięty w system rur dostarczających wodę do poideł gwarantuje, że w każdym litrze wypitej przez zwierzęta wody jest takie samo stężenie podawanego leku lub innej substancji.

Do wody można podawać leki, witaminy, substancje zakwaszające, dezynfekujące i wiele innych. Zwierzęta chore mają z reguły obniżony apetyt, zjadają mniej paszy z lekiem ale za to więcej piją i mamy większą pewność że wraz a wodą pobiorą całą dawkę leku. Ilość wypitej wody jest wprost proporcjonalna do ich masy ciała i wynosi latem ok. 10% i zimą 7 %. Zwierzęta chore piją niekiedy więcej.

Aby uniknąć rozlewania wody, z drogim lekiem wskazane jest stosowanie poideł miseczkowych a nie smoczkowych.

 

Oto kilka podstawowych zasad przy obliczaniu ilości leku podawanego w wodzie dozownikiem GATOR:

1. Należy obliczyć wagę leczonych zwierząt (kg) i na tej podstawie oszacować dzienne spożycie wody – 7 – 10% masy ciała.

2. Lekarz opiekujący się fermą ustala rodzaj, dawkę (mg/kg masy) oraz czas podawania leku.

3. Pomnożenie masy leczonych zwierząt w kg przez dawkę dzienną wyrażoną w mg/kg m.c. daje ilość czystej substancji która powinna być podana w ciągu doby dla leczonych zwierząt.

4. Znając procentową zawartość czystej substancji w preparacie handlowym należy obliczyć ilość preparatu stosowanego dziennie.

5. Obliczoną ilość preparatu należy rozpuścić w 1 setnej ilości wody wypijanej przez wszystkie zwierzęta. Mieszaninę tą należy przygotować w pojemniku lub wiaderku do którego należy włożyć element ssący dozownika GATOR–XL.

 

Przykład:

W pomieszczeniu znajduje się 150 świń o średniej masie 50 kg chorych na dezynterię.

W leczeniu dezynterii stosujemy Tiamulinę w dawce 6 mg/kg.

Mamy do dyspozycji Tiamulinę 45% granulat.

W 1 g preparatu znajduje się więc 450 mg czystej Tiamuliny. 450 mg / 6 mg/kg = 75 kg – czyli 1 g preparatu wystarczy do leczenia 75 kg zwierząt.

Wymieniona stawka zwierząt waży 7500 kg. W związku z tym powinno się im podać 100 g preparatu handlowego o zawartości 45% Tiamuliny (7500 kg / 75 kg/g preparatu = 100 g preparatu).

 

Szacuje się, że w/w zwierzęta wypiją dziennie ok. 750 l wody (10% masy ciała). 1 % tej ilości to 7,5 litra wody. W takiej ilości wody rozpuszczamy 100 g preparatu handlowego z Tiamuliną i do takiego roztworu wkładamy element ssący dozownika GATOR–XL.

Dokładne notowanie ilości wody wypijanej przez zwierzęta w ciągu doby jest nie tylko cennym parametrem diagnostycznym, lecz również jest pomocne w ustalaniu prawidłowego dawkowania leku do wody.

 

Informacje dodatkowe o rolniczym dozowniku leków GATOR–XL prod. USA

Dozownik leków GATOR–XL jest nowoczesnym urządzeniem przeznaczonym dla rolnictwa.

Posiada cechy, które odróżniają go od podobnych urządzeń tego typu oferowanych na polskim rynku:
- stałe dozowanie leku 1% lub 2%
- lek nie miesza się z wodą w dozowniku lecz trafia prosto wody opuszczającej dozownik
- ma modularną budowę co upraszcza jego obsługę
- działa w szerokim zakresie ciśnienia roboczego w rurach wodnych

 

Stałe dozowanie leku 1:100 (1%) lub 1:50 (2%)

Gator–XL ma fabrycznie nastawioną stałą ilość pobieranego płynu dozowanego w stosunku do wody przepływającej w systemie, 1 część pobieranego koncentratu na 100 części przepływającej wody – 1% lub 2% po zmianie końcówki pompy chemicznej na taką z 2x większym tłokiem .Mniejsze ilości podawanego zwierzętom leku dokonuje się poprzez odpowiednie rozcieńczenie płynu zasysanego przez dozownik. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko pomyłki i nieprawidłowego dozowania w porównaniu do urządzeń regulowanych pokrętłem na korpusie dozownika. Dokładność dozowania w GATOR-XL jest bardzo wysoka.

 

Płyn roboczy miesza się w wodą poza dozownikiem.

Płyn roboczy omija pompę wodną i rurką wtryskiwany jest bezpośrednio do strumienia wody za dozownikiem. Taki sposób mieszania jest stosowany we wszystkich drogich dozownikach elektronicznych. Pompa wodna dozownika GATOR–XL niema więc kontaktu z podawanymi lekami, związkami chemicznymi lub pochodzenia organicznego. Dlatego też bez ryzyka uszkodzenia pompy wodnej można podawać do wody najbardziej agresywne substancje. Dla takich płynów inne dozowniki muszą nieć drogi teflonowy korpus. Skoro żaden płyn z lekiem lub innymi substancjami nie dostaje się do wnętrza pompy wodnej dozownika, to nie ma potrzeby, aby po każdej zmianie podawanego płynu (np. kwasu na szczepionkę) rozbierać i dokładnie płukać dozownik. Wystarczy jedynie przepłukać pompę chemiczną i ewentualnie zmienić uszczelki w części chemicznej, do której dostęp jest bardzo łatwy. W zdecydowanym stopniu przedłuża to żywotność dozownika GATOR–XL. Wraz z dozownikiem dostarczany jest zestaw reperujący część chemiczną z kompletem tłoków i uszczelek.

 

Ciśnienie robocze w dozowniku GATOR–XL

Dozownik GATOR–XL pracuje w szerokim zakresie ciśnienia roboczego w rurach wodnych – od 0,2 bar do 8 bar.Minimalny przepływ wody 7,5 l/h a maksymalny 2300 l/h. W związku z tym nawet gdy w pomieszczeniu będzie niewiele zwierząt to lek będzie podawany prawidłowo. 2300 l/h litrów maksymalnego przepływu wystarczy aby podać lek prawie dla 5000 tuczników o masie 100 kg.

 

Podłączenie do instalacji wodnej

Dozownik GATOR–XL powinien być podłączony do obiegu wody poprzez obejście które można zamknąć i puścić wodę z pominięciem dozownika. W obejściu powinien być filtr aby do dozownika nie dostawały się zanieczyszczenia mechaniczne, a przy wyjściu zawór zwrotny, aby woda z lekiem nie cofnęła się do dozownika.

 
 
 

Opinie o produkcie (0)

poleć znajomemu

do góry
Pies i kot
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl