Produkt dnia
AGRISAN 30 kg - sucha dezynfekcja
AGRISAN 30 kg - sucha dezynfekcja
120,00 zł
szt.
FELIWAY - Wyeliminuj niepożądane zachowania kota

Przeczytaj dlaczego warto używać feromony FELIWAY, jak radzić sobie z zachowaniami kotów i jak przy użyciu naturalnych feromonów radzić sobie z zaburzeniami w zachowaniu zwierząt. Feromonoterapia jest zarazem innowacyjnym, jak i naturalnym rozwiązaniem problemów związanych ze stresem psów i kotów.

czytaj całość »
Historia technologii Efektywnych Mikroorganizmów – EM

Jest to schemat pobrany i przetłumaczony ze strony japońskiej Sanko. Zgodnie  z informacjami zawartymi na tej stronie, okazuje się że technologię stosowania preparatów mikrobiologicznych zapoczątkowała nie firma EMRO (która jak widać istnieje dopiero od 1995 roku) a nawet nazwa Efektywne Mikroorganizmy jest starsza od tej firmy, która uzurpuje sobie w Polsce wyłączność do niej. Na niebiesko są wyszczególnione nazwy firm w Japonii, które produkują tam EM i stosują to nazewnictwo.

czytaj całość »
Co powodują Efektywne Mikroorganizmy?

Efektywne Mikroorganizmy mogą być używane we wszystkich obszarach życia gdzie materia organiczna jest przetwarzana lub  ulepszana (w domu,  w ogrodzie, w zbiornikach wodnych i basenach, w hodowli ryb, zwierząt oraz uprawach polowych, szambach, sortowniach odpadów, kompostowniach, wysypiskach śmieci i przemyśle. Efektywne Mikroorganizmy mają wiele różnych funkcji.

czytaj całość »
Co to jest EM – Efektywne Mikroorganizmy?

Około trzydziestu lat temu, na japońskiej wyspie Okinawa, powstała mieszanina mikroorganizmów, która okazała się bardzo pomocna w wielu dziedzinach naszego życia. Ta mieszanina drobnoustrojów została zidentyfikowana jako Efektywne Mikroorganizmy – EM i składa się z różnych rodzajów mikroorganizmów, które zostały zebrane w sposób naturalny i hodowane w szczególny sposób.

czytaj całość »
W jaki sposób i w jakim celu pobieramy krew od naszych pupili?

U psów i kotów możemy pobierać krew z kilku żył:

  • odpromieniowej,
  • udowej,
  • szyjnej,
  • dostępowej (u psów).

Zła jakość próbek zazwyczaj jest skutkiem mechanicznych uszkodzeń komórek podczas pobierania krwi. Dlatego pamiętać należy o zachowaniu ostrożności, szczególnie jeśli zamierzamy badać układ krzepnięcia. Konieczne jest staranne wymieszanie krwi z antykoagulantem - natychmiast po pobieraniu i zamknięciu próbówki korkiem wykonujemy delikatne koliste ruchy, nie wstrząsamy, gdyż mogłoby to uszkodzić krwinki i doprowadzić do hemolizy.

czytaj całość »
Zastosowanie metod chirurgicznych w schorzeniach układu limfatycznego

Powiększenie węzłów chłonnych stanowi jedno z podstawowych zaburzeń dotyczących układu limfatycznego psów i kotów i. Nie ma jednej przyczyny tego rodzaju schorzeń, jako, że zaliczamy je do chorób wieloczynnikowych, czyli polietiologicznych:

  • zakażenie,
  • zapalenie,
  • procesy nowotworowe,
  • choroba układowa.
czytaj całość »
Badanie kanału słuchowego małych zwierząt

Badanie kanału słuchowego i błony bębenkowej u psów i kotów może być frustrujące dla lekarza weterynarii . Powodem tego jest cierpienie pacjentów powstałe w wyniku bólu ucha. Nawet zwykłe poruszenie małżowiną lub wsunięcie końcówki otoskopu do bolącego ucha psa lub kota może spowodować dyskomfort u pacjenta i wywołać agresję skierowaną w stronę badającego . Badanie otoskopowe pacjenta , który potrząsa głową , aby zmniejszyć swoją niewygodę i ból , w najlepszym razie pozwala jedynie na szybki i powierzchowny rzut okiem. Do pełnego i kompletnego zbadania bolących uszu konieczne są sedacja lub znieczulenie ogólne.

czytaj całość »
Chora matka karmiąca, czyli schorzenia gruczołu mlekowego kotek.

Podstawową jednostką gruczołową jest pęcherzyk zbudowany z komórek nabłonka sześciennego wydzielniczego. Grupy pęcherzyków tworzą zrazik. Pęcherzyki komunikują się z przewodami mlekowymi zbudowanymi z dwuwarstwowego nabłonka kolumnowego, łączącymi się ze sobą i prowadzącymi w kierunku brodawki. Pęcherzyki i małe przewody są pokryte od zewnątrz komórkami mioepitelialnymi, które mają zdolność kurczenia się pod wpływem oksytocyny, powodując wyciskanie mleka. Przewody uchodzą do zatoki sutkowej leżącej u podstawy brodawki.

czytaj całość »
Choroby wywoływane przez niekorzystne czynniki środowiskowe.

Niedotlenienie wody powoduje u ryb natychmiastową utratę apetytu. W przypadku przedłużającego się braku tlenu ryby zbierają się tuż pod powierzchnią wody, w rejonach, gdzie jest stosunkowo największa koncentracja tego gazu. W przypadku znacznego jego deficytu ryby wysuwają górną część otworu gębowego nad powierzchnię wody, pobierając do jamy skrzelowej wodę zmieszaną z powietrzem atmosferycznym. Jest to tak zwane dziobkowanie. Obserwuje się przy tym przyspieszenie ruchów skrzelowych. Deficyt tlenu w wodzie (podobnie jak obecność w niej substancji toksycznych) powoduje, że ryby podczas oddychania szeroko odchylają pokrywy skrzelowe. Dwutlenek węgla w niezbyt dużych koncentracjach działa na ryby jak anestetyk. Pod wpływem CO2, po chwili podniecenia, ryby układają się na dnie akwarium na boku, wykazując bardzo rzadkie ruchy pokryw skrzelowych. Stopniowe zwiększenie koncentracji O2 i podwyższenie pH wody może w niektórych przypadkach doprowadzić do powrotu ryby do zdrowia.

Długotrwałe utrzymywanie się nawet niewiele podwyższonego poziomu CO2 w wodzie może być powodem zahamowania wzrostu ryb.

czytaj całość »
Zachowanie zwierząt jako przedmiot naukowych dociekań.

Pod pojęciem „zachowanie” rozumie się skoordynowane reakcje osobnika służące zaspokojeniu określonej potrzeby – biologicznej, psychicznej lub społecznej – zachodzące pod wpływem czynników wewnętrznych lub bodźców zewnętrznych.

czytaj całość »
Promieniowanie słoneczne i oświetlenie pomieszczeń inwentarskich

Głównym źródłem promieniowania dla Ziemi jest Słońce. Z powierzchni Słońca promieniuje nieustannie w przestrzeń kosmiczną energia, której tylko znikoma część dociera do powierzchni Ziemi, dając światło i ciepło niezbędne do życia na niej. Temperatura rozpalonej powierzchni Słońca przekracza 6000 stopni Celsjusza. Ilość energii wysyłanej ze Słońca, na drodze której znajduje się Ziemia, gdyby bez przeszkód dotarła do jej powierzchni, to w ciągu kilku godzin nagrzałaby ją do temperatury wykluczającej życie.

czytaj całość »
Rozpoznawanie ciąży

Możliwość rozpoznawania u poszczególnych zwierząt wczesnej ciąży lub jej wykluczenie, jak również ustalenie stanu płodności jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia hodowlanego, jak i ekonomicznego. Postępowanie przy badaniu na ciążę powinno opierać się o określone metody, które muszą być bezpieczne dla samicy i płodu oraz dawać możliwie wysoki odsetek trafnych rozpoznań w każdym okresie ciąży. Ponadto powinny one umożliwiać szybkie przeprowadzenie badania nawet u większej liczby zwierząt przy nieznacznym nakładzie technicznym i bez poważniejszych kosztów, równocześnie zapewniając w krótkim czasie bezbłędny wynik. Dotychczas brak jest jednak takiego sposobu rozpoznawania ciąży u różnych gatunków zwierząt użytkowych, który by zadośćuczynił wszystkim wymogom. Jednak metody klinicznej diagnozy ciąży u bydła i klaczy oraz badanie pośrednie u koniowatych, dające prawie 100% trafnych rozpoznań, są bliskie spełnienia większej części wymaganych właściwości.

czytaj całość »
Sterylizacja, czyli naukowe ujęcie popularnego zabiegu.

Podczas rui lub fazy przedrukowej pochwa może być obrzęknięta i powiększona dwu – lub trzykrotnie, sprawiać wrażenie nabrzmiałej; często obserwuje się również krwisty wypływ lub wypływ podbarwiony krwią. Podczas rui właściwej i fazy diestrus obrzęk zmniejsza się. Zaleca się przeprowadzenie badania pochwy zawsze, gdy stwierdza się jej obrzęk lub pojawia się wypływ. Należy obejrzeć przedsionek pochwy i pochwę oraz wykonać badanie palpacyjnie.

czytaj całość »
Zaburzenia rozrodu samca psa.

Hormonalna regulacja rozrodu u psów samców

Psy samce dojrzewają w wieku 9-12 miesięcy. W regulacji procesów rozrodczych u psów istotne znaczenie mają gonadotropiny FSH i LH, których uwalniane jest kontrolowane przez GnRH. LH wpływa na komórki śródmiąższowe, pobudzając je do produkcji testosteronu i innych androgenów. Testosteron stymuluje spermatogenezę i jest odpowiedzialny za popęd płciowy psa. FSH pobudza komórki podporowe, które produkują estrogeny. Hormony te oddziałują wspólnie z testosteronem na funkcję wydzielniczą prostaty. Testosteron wywiera działanie na prostatę dopiero po redukcji do dihydrotestosteronu przez 5- alfa – reduktazę.

czytaj całość »
Immunoglobuliny jajeczne zawarte w preparacie Globigen Dog Paste IC

Ostatnie badania wykazały, że przeciwciała pozyskane z jaj mogą być częścią skutecznej terapii przeciwko chorobom układu pokarmowego, zwłaszcza biegunkom. Antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami. Środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia i zabezpieczenie biologiczne są powszechnie stosowane.  W przypadku problemów jelitowych stosuje się wspomagające terapie przeciwko odwodnieniu poprzez wprowadzenie rozwiązań elektrolitowych.

czytaj całość »
do góry
Pies i kot
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl